Program rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy – edycja 2022
Cele programu
Strategicznym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych
świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.
Cele szczegółowe:
- wsparcie finansowe samorządów gminnych w zapewnieniu osobom niesamodzielnym pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy poprzez dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy;
- wsparcie finansowe tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy, poprzez dofinasowanie remontów oraz zakupu wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku, który gmina planuje udostępnić z własnych zasobów organizacji pożytku publicznego lub osobie fizycznej celem uruchomienia domu.
Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia osób niesamodzielnych ze względu na wiek lub niepełnosprawność. Zakłada się, że długofalowymi efektami programu będą:
- Zapewnienie ww. osobom wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług świadczonych
w rodzinnych domach pomocy. - Poprawa jakości życia osób starszych i osób z niepełnosprawnościami
w środowisku lokalnym. - Rozwój małych i kameralnych form pomocy na poziomie lokalnym, tym samym wsparcie procesu deinstytucjonalizacji usług pomocy społecznej.
- Upowszechnienie tej formy wsparcia oraz zwiększenie wiedzy na temat rodzinnych domów pomocy.
- Wsparcie zadań publicznych realizowanych w ramach współpracy z sektorem pozarządowym oraz prywatnym.
1. Program zakłada wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego
w zakresie udzielania osobom wymagającym z powodu wieku lub niepełnosprawności pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy przez realizację dwóch modułów:
MODUŁ I:
Dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy, w tym:
1) dofinansowanie pobytu w rodzinnych domach pomocy osób kierowanych do nowotworzonych w 2022r. domów,
2) dofinansowanie pobytu w rodzinnych domach pomocy osób po raz pierwszy kierowanych w 2022 r. do już istniejących rodzinnych domów pomocy,
3) dofinasowanie pobytu w rodzinnych domach pomocy osób skierowanych przed 1 stycznia 2022 r. do istniejących rodzinnych domów pomocy.
MODUŁ II:
Jednorazowe dofinansowanie nowotworzonych rodzinnych domów pomocy celem dostosowania pomieszczeń do wymogów rozporządzenia przez dofinansowanie remontu pomieszczeń lub zakupu wyposażenia w budynkach, jakie gmina planuje udostępnić z własnych zasobów organizacjom pożytku publicznego lub osobom fizycznym planującym uruchomienie domu na podstawie umowy zawartej z gminą.
Finansowanie Programu
Program zakłada dwa źródła finansowania – dotację z rezerwy celowej budżetu państwa oraz środki własne jednostek samorządu terytorialnego uczestniczących w programie.
Gmina Miejska Ostróda otrzymała dofinansowanie w wysokości 109 818,86 zł
Całkowita wartość realizacji zadania 299 822,88 zł
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Program rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2022