Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie, Dział Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy Domowej, w dniach 4-5-6 września 2024 roku w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025, gościł Tomasza Bilickiego – psychologa motywacyjnego, psychotraumatologa, nauczyciela dyplomowanego, absolwenta wielu szkoleń dot. leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego – w kraju i za granicą, od ponad 20 lat pracującego w Łodzi na rzecz wsparcia osób w sytuacji kryzysowej – od 9 lat jako specjalista współpracy z nastolatkami.
Pan Tomasz Bilicki przeprowadził 3 szkolenia: „Interwencja kryzysowa”, „Psychoseksualność – co powinna wiedzieć szkoła?”, „Zdrowie psychiczne, depresja samouszkodzenia, postawy samobójcze”.
Uczestnikami szkolenia byli pracownicy MOPS, przedstawiciele placówek oświatowych oraz kuratorzy sądowi.
Tematyka szkolenia podejmowała bardzo aktualne problemy, z którymi spotykają się służby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą, a także ich rodzinami.
Szczególny wydźwięk miało szkolenie dot. Zdrowia psychicznego, w kontekście obchodzonego dziś na całym świecie Dnia Zapobiegania Samobójstwom.
Problematyka depresji, samouszkodzeń oraz samobójstw to temat bardzo złożony i trudny. Tym bardziej jako Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chcemy rozpowszechniać wiedzę na ten temat wśród osób znajdujących się na pierwszej linii pomocy.
Dziękujemy za żywy odzew i zaangażowanie pracownikom MOPS, kuratorom sądowym oraz pracownikom ostródzkich szkół.
W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.
Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Najmłodsze dziecko w Polsce, które popełniło samobójstwo miało 8 lat. Nie bagatelizujmy żadnego sygnału.
Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy, reagujmy
Jeżeli potrzebujesz pomocy, masz myśli samobójcze, powiedz o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteś z tym sam, możesz zadzwonić pod bezpłatny telefon zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli).
By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży NIE POTRZEBUJESZ zgody dorosłych. Możesz to zrobić w każdej chwili.
Gdy wiesz, że zagrażasz samemu sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.