W dniu 8 października 2024 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie, Dział Profilaktyki Uzależnień oraz Przeciwdziałania Przemocy Domowej, przystąpił do Ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Organizatorami Kampanii jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kampania koncentrowała się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Inauguracja kampanii odbyła się 8 października w Sejmie RP.
W naszym mieście w okresie trwania Kampanii – tj. od 8 października do 19 listopada odbywały się różne inicjatywy, których hasłem przewodnim było hasło Kampanii.
Wszystkie ostródzkie Szkoły Podstawowe otrzymały liczne materiały edukacyjne zarówno dla rodziców (dostęp do bezpłatnych webinarów), jak i dla dzieci. Kadra pedagogiczna otrzymała dostęp do bezpłatnych szkoleń, a także gotowe scenariusze zajęć do przeprowadzenia lekcji dla poszczególnych grup wiekowych. Zajęcia miały na celu uwrażliwić dzieci jak unikać zagrożeń związanych z przemocą oraz przekazać wiedzę gdzie szukać pomocy.
Do współpracy w ramach Kampanii zaprosiliśmy również Sąd Rejonowy w Ostródzie – I Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej oraz pracowników socjalnych i asystentów rodziny.
W okresie 17 – 28 października odbył się cykl szkoleń z zakresu Przeciwdziałania Krzywdzeniu Małego Dziecka, którego adresatami byli nauczyciele wychowania przedszkolnego, pracujący
w placówkach przedszkolnych oraz żłobkach na terenie miasta Ostróda.
Szkolenia poprowadziła psycholog z 35-letnim stażem, pani Mariola Niedoba. Uczestnicy zapoznali się ze specyfiką zjawiska przemocy dotyczącej małego dziecka, poznali konsekwencje doświadczania przemocy przez dziecko. Nauczyli się również wstępnej diagnozy oraz analizy sygnałów. Łącznie odbyły się 4 szkolenia, a wzięło w nich udział 72 osoby.
Ponadto w dniu 11 listopada, w trakcie wydarzenia „Sportowy Dzień Niepodległości”, który odbył się na Hali Sportowej Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, pracownicy MOPS w Ostródzie promowali hasła Kampanii, podkreślając wagę wspólnego rodzinnego spędzania czasu wolnego, a także promując uważne rodzicielstwo.
Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. – w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynek Urzędu Miejskiego w Ostródzie
i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlone na czerwono.








