Podsumowanie Kampanii “Biała Wstążka”

            Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie, Dział Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy Domowej, w okresie od 25 listopada do 10 grudnia 2024 r., po raz kolejny przystąpił do największej międzynarodowej Kampanii „Biała Wstążka”.

Hasło tegorocznej Kampanii brzmiało „Co 10 minut ginie kobieta”.

Celem Kampanii jest przeciwdziałanie przemocy względem kobiet oraz podkreślenie, że przemoc ze względu na płeć jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Symbolem Kampanii jest Biała Wstążka, której przypięcie w widocznym miejscu to osobista deklaracja przeciwko przemocy oraz zobowiązanie do reagowania na nią.

W ramach Kampanii, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podjął szereg działań uwrażliwiających na tematykę przemocy.

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie, w 4 klasach I odbyły się spotkania szkoleniowe dot. przemocy rówieśniczej, czyli zjawiska polegającego na agresywnym i celowym dręczeniu, nękaniu czy prześladowaniu jednego lub kilku uczniów przez innych, w celu wywarcia na nich presji lub zadawania cierpienia emocjonalnego, fizycznego lub społecznego.

Wyniki przytoczone w raporcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Ogólnopolskiej Diagnozy Skali i Uwarunkowań Krzywdzenia Dzieci” wskazały, że przemocy rówieśniczej doświadczyło w swoim życiu 57 % badanych. Oznacza to, że ponad co drugie dziecko padło ofiarą jakiejkolwiek agresji ze strony rówieśników.

Konsekwencje przemocy rówieśniczej mogą być długoterminowe i mogą wpływać negatywnie na samoocenę, funkcjonowanie społeczne, relacje interpersonalne i ogólny dobrostan dziecka.

W dniach 9-10 grudnia 2024 r. odbyło się szkolenie dla realizatorów programu z zakresu profilaktyki zachowań agresywnych pn. „Spotkania z Leonem”. Celem programu jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez pogłębienie świadomości własnych uczuć, uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych, poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości, naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym, poznanie zasad dobrej współpracy z innymi.

W szkoleniu wzięli udział nauczyciele nauczania początkowego z ostródzkich szkół oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie.

Ponadto w dniach 2 – 5 grudnia 2024 roku w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym, działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostródzie, przystąpiono do akcji „Otwarte drzwi”, kiedy to mieszkańcy Ostródy mogli skorzystać z nieodpłatnej pomocy psychologicznej oraz wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych, a także konsultanta os. przeciwdziałania przemocy domowej.

Wszystkim, który przyłączyli się do Kampanii w celu sprzeciwu wobec przemocy ze względu na płeć składamy serdeczne podziękowania.

Rozmiar czcionki