Europejski Tydzień Testowania już się rozpoczął!

W tym roku przypada 10. rocznica kampanii, której celem było zwiększenie liczby testów na obecność wirusa HIV, wirusowego zapalenia wątroby i chorób przenoszonych drogą płciową. Europejski Tydzień Testowania odbędzie się między 20 a 27 listopada.

Zakażenie HIV, wirusowe zapalenie wątroby i choroby przenoszone drogą płciową w Europie utrzymują się na wysokim poziomie. Późna diagnoza i brak badań mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.

HIV, wirusowe zapalenie wątroby i choroby przenoszone drogą płciową mają wspólny sposób transmisji. Istnieje ogromna obawa przeciwko stygmatyzacji z powodu tych chorób. Poza napiętnowaniem z powodu samych infekcji, to także kwestia płci, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego, czy zażywania narkotyków lub prostytucji. Strach przed napiętnowaniem i dyskryminacją zniechęca do testowania się.

W Olsztynie bezpłatny test można zrobić w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, który znajduje się przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (ul.Żołnierska 16, pok 15, parter). Jest czynny we wtorki i w czwartki między 15:00 a 18:00.

Można tam zrobić szybki testów w kierunku HIV (wynik można odebrać już w 30 minut) albo szybkie testy w kierunku HCV oraz kił (w zależności od dostępności testów).

Rozmiar czcionki
Kontrast