Miło nam poinformować, że w Gmina Miejska Ostróda po raz kolejny przystępuje do realizacji programu Ministerstwa Rodziny, Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
I. Podstawa prawna Programu
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296, z późn. zm.).
Wartość dofinansowania: 720 156,00 zł
Całkowita wartość: 720 156,00 zł
Program w całości finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Wsparcie usługi asystenckiej będzie realizowane od daty zawarcia umowy pomiędzy Gminą Miejską Ostróda a Wojewodą Warmińsko-Mazurskim do dnia 31 grudnia 2025 r., jednak nie wcześniej niż od 2 stycznia 2025 r.
II. Dla kogo pomoc?
W 2025 r. w ramach Programu usługami asystenta na terenie Gminy Miejskiej Ostróda zostanie objętych 29 osób z niepełnosprawnością w tym:
- 13 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne); przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się
posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją
- 8 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne)
- 4 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną ( w tym orzeczenia równoważne)
- 4 osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne)
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno być wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) albo orzeczenia równoważne do wyżej wymienionego.
Ośrodek zastrzega sobie możliwość zwiększenia liczby uczestników Programu w sytuacji dostępności godzin przyznanych Gminie Miejskiej Ostróda w Programie w 2025 r.
III. Jaką można otrzymać pomoc?
- Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Zasady realizacji świadczenia określa Regulamin Rekrutacji i Realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (Zarządzenie Nr 27/2024 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie).
IV. Kto może być asystentem?
- Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.
- Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem
- W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, z uwzględnieniem postanowień ust. 1 pkt 3. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina/powiat lub inny podmiot, któremu gmina/powiat zleciła realizację Programu, z uwzględnieniem postanowień ust. 1 pkt 1 lub 2.
V. Dokumenty niezbędne do ubiegania się o wsparcie:
- „Karta zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, stanowiącej załącznik numer 7 do Programu
- Kserokopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- Oświadczenie uczestnika Programu – zał. Nr 1 do Regulaminu
- Informacja dot. przetwarzania danych osobowych – do zapoznania się
RODO MOPS 2025
RODO do Programu
Karty zgłoszenia do Programu wraz z załącznikami należy składać w formie papierowej w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie ul. Olsztyńska 2, 14-100 Ostróda, w pok. nr 2 na parterze w godzinach urzędowania (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00) do dnia 6 grudnia 2024 r. Osoby, które złożą dokumenty po wskazanym terminie zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku wpłynięcia mniejszej ilości kart zgłoszeniowych przewiduje się dodatkową rekrutację do udziału w Programie.
Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do udziału w Programie.