Strona internetowa dotycząca urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w związku z uchwaleniem przez Sejm RP 28 maja 2013 r. nowelizacji kodeksu pracy, wydłużającej urlopy dla rodziców uruchomiło specjalną stronę internetową. Pomoże ona wszystkim zainteresowanym uzyskać odpowiedzi dotyczące zmian nowelizacji kodeksu pracy, wydłużającej urlopy dla rodziców. Dodatkowo użytkownicy – przy pomocy formularza zamieszczonego na stronie - mogą zadać pytanie z zakresu problematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem.

 

 Otwórz stronę internetową Rodzicielski.gov.pl utworzoną przez ministerstwo

Aby ułatwić znalezienie informacji stronę podzielono na zakładki tematyczne: mama, tata, kalendarz urlopów, rodzice adopcyjni, rodzice w pracy oraz żłobek i inne formy opieki. Mamy dowiedzą się m.in.: kiedy nowa ustawa wejdzie w życie i kogo będzie dotyczyć, o ile dłuższy będzie urlop macierzyński w myśl nowych przepisów, czy można w ogóle zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, czy będzie można wykorzystać urlop macierzyński przed porodem, a jeśli tak, to w jakim wymiarze.

W dziale "Rodzic w pracy" pracujący rodzice przeczytają o tym, czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego,  czy będzie można pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, czy za czas, który spędzi się na rocznym urlopie związanym z narodzinami dziecka przysługuje urlop wypoczynkowy.

Odpowiednio przygotowano pytania i odpowiedzi dla ojców, chcących skorzystać z urlopu i dla rodziców adopcyjnych. Odnośniki przy wyjaśnieniach szczegółowo objaśniają podstawowe terminy, określone w ustawie, takie jak poszczególne rodzaje urlopów, ich wymiar, osoby, mogące z nich korzystać i niezbędne formalności.

Ze strony można pobrać i wydrukować kolorowy kalendarz, szczegółowo pokazujący długość poszczególnych urlopów i zawierający podstawowe informacje na ich temat.
Korzystając z umieszczonego na stronie przekierowania można przenieść się na specjalną stronę, poświęconą instytucjom opieki nad małym dzieckiem, takimi jak żłobek, klub dziecięcy, opiekun dzienny czy niania. Pomoże ona w zaplanowaniu powrotu do pracy po zakończonym urlopie.